Sıradaki içerik:

İkna için gerekli koşullar ! İnsanlar nasıl ikna edilir?

sv

Konveksiyon nedir ? Konveksiyon Ne Demek?

76 okunma — 11 Haziran 2021 18:44
avatar

Geek

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Konveksiyon Nedir

Konveksiyon terimi en genel anlamıyla bir akışkanın hareketini ifade eder. Bu hareketin iki bileşeni vardır: sürüklenme ve yayılma. 

Örneğin bir ırmağın üzerine bir miktar boya döktüğünüzü düşünün. Boya hem ırmakla birlikte sürüklenir hem de ırmağın içine yayılır. Konveksiyon bu iki hareketin toplamını ifade etmek için kullanılan bir terimdir.

Konveksiyon Nedir?

Konveksiyon Nedir
Konveksiyon Nedir

Isı enerji türlerinden biridir. Isı çok farklı yollar ile yayılabilir. Isının yayılması katı yüzeylerin üzerinde akışkan olan sıvıların etkisi ile gerçekleşiyorsa, bu ısı yayılım haline konveksiyon denilmektedir. Isının bir enerji olmasıyla günlük yaşamda ondan faydalanmamız kolaylaşır. Bu sebeple ısınma ihtiyacını ısı üretecek doğal olan kaynakları kullanarak yapmaktayız. Isı iletimi konveksiyon şeklinde yayılması, bir maddenin ısı enerjisiyle ısıtılması anlamına gelir. Katı olan yüzeylerde meydana gelen bu iletim şekli akımlarla gerçekleşmektedir.

Maddelerin konveksiyonuna benzer şekilde ısının konveksiyonundan da bahsedilebilir. Bu durumda ısı bir akışkan içinde hem “sürüklenir” hem de yayılır. Bu sürecin nasıl gerçekleştiğini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Konveksiyon Neye Bağlı Olarak Artar?

Konveksiyon sıvılarda ve gazlarda taneciklerin yer değiştirmesiyle gerçekleşir. Konveksiyon artışı sıcaklığa bağlıdır. Sıcaklık arttıkça konveksiyon artı gösterir. Soğuk olan tanecikler aşağı doğru hareket ederler. Sıcaklığın artmasıyla birlikte taneciklerde hareketlenmeler aratacaktır. Sıcaklık etkisiyle hızla yükselen tanecikler olacak ve daha soğuk olan tanecikler hızla aşağı doğru hareket edecektir.

İlginizi Çekebilir:  Bişektomi Nedir? Bişektomi Nasıl Yapılır?

Konveksiyon yolu ile ısı enerjisinin yayılması bu şekilde gerçekleşir ve konveksiyon artışı sıcaklığa bağlıdır. Sıcaklık ile konveksiyon arasında doğru orantı bulunur. Doğru orantılı olarak sıcaklık arttıkça konveksiyon da artar. Konveksiyon ile ısının yayılmasına örnek olarak kalorifer peteklerinin odayı ısıtması örnek verilebilir. Konveksiyon ile ısı yayılı günlük hayatta çok yerde karşımıza çıkar.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli